پکیج تصفیه فاضلاب 1 راهکار عالی و بهینه

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب امروزه جز ضروری ترین نیازهای جوامع صنعتی و انسانی می باشد. در حال حاضر با افزایش سطح آگاهی زیست محیطی جامعه و همچنین کنترل روز افزون سازمان حفاظت محیط زیست، شاهد افزایش استفاده از تصفیه خانه های فاضلاب توسط جوامع کوچکی از قبیل: شهرک های مسکونی، کارخانجات صنعتی، بیمارستان ها، زندان ها، هتل ها ، متل ها، بومگردی ها و … می باشیم.

الزام به استفاده از تصفیه خانه های فاضلاب و همچنین محدودیت فضا (معمولا اکثر این تاسیسات سالها قبل ساخته شده اند و فاقد فضای خالی جهت احداث تصفیه خانه بتنی هستند) از بزرگترین چالشهای پیش رو در احداث تصفیه خانه فاضلاب توسط این جوامع می باشد که با وجود پکیج تصفیه فاضلاب رفع می گردد.

محدودیت های ذکر شده باعث گردیده است که مالکان این جوامع تمایلی به احداث و ساخت تصفیه خانه های بتنی نداشته باشند و در نتیجه استفاده از پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب بسیار شایع گردیده است. پکیج تصفیه فاضلاب دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی بوده و می تواند در اشکال، ابعاد و جنسهای مختلف طراحی و ساخته شود که در ادامه پس از معرفی انواع پکیج تصفیه فاضلاب، مزایا و معایب هر یک توضیح داده می شود تا مصرف کنندگان گرامی آگاهانه ترین و بهترین انتخاب را داشته باشند.

پکیج تصفیه فاضلاب: تقسیم بندی بر اساس نوع فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب می تواند براساس نوع فاضلاب تقسیم بندی شود. اصولا فاضلابها بر اساس منشاء تولید به دو دسته انسانی (بهداشتی) و صنعتی تقسیم می گردند. فاضلابهای انسانی جزء رقیق ترین فاضلاب ها بوده و pH  خنثی دارند. فاضلاب های صنعتی دارای انواع و درجات مختلفی از آلودگی بوده و گاها دارای pH اسیدی و قلیایی (غیر خنثی) می باشند.

pH فاضلاب مهمترین عامل در انتخاب جنس پکیج فاضلاب بوده و عدم دقت در این موضوع باعث وارد آمدن ضرر و زیان به مصرف کننده خواهد گردید. جهت تصفیه فاضلاب های انسانی از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و جهت تصفیه فاضلاب های صنعتی از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود.

در خرید ‍پکیج تصفیه فاضلاب باید به جنبه های مختلفی توجه شود تا بهترین گزینه با توجه به کیفیت فاضلاب و استاندارد خروجی مورد نظر انتخاب گردد. در ادامه عوامل اصلی و تاثیرگذار در انتخاب نوع پکیج تصفیه فاضلاب به تفصیل شرح داده خواهد شد.

1- پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

1-1-جنس

امروزه اکثر پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی ساخت داخل کشور با توجه به شرایط آب و هوایی، نوع نصب (دفنی یا غیر دفنی)، سرمایه اولیه مصرف کننده، راهبری تصفیه خانه، کنترل کیفیت پساب تصفیه شده و طول عمر پکیج تصفیه فاضلاب از متریالی مانند: استنلس استیل، کربن استیل(آهن سیاه)، پلی اتیلن و فایبرگلاس ساخته می شوند.

هر کدام از متریال ذکر شده با توجه به شرایط محل نصب می تواند در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده گردد. انتخاب بهترین نوع متریال توسط کارشناسان شرکت نهراب زیست انجام شده و به مصرف کننده محترم پیشنهاد می گردد. در ادامه تصاویری از پکیج های با متریال ذکر شده ساخت شرکت نهراب زیست نمایش داده شده است.

شکل شماره 1: پکیج تصفیه فاضلاب از جنس استنلس استیل ساخت شرکت نهراب زیست

پکیج تصفیه فاضلاب از جنس استنلس استیل

شکل شماره 2: پکیج تصفیه فاضلاب از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی ساخت شرکت نهراب زیست

پکیج تصفیه فاضلاب از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی

شکل شماره 3: پکیج تصفیه فاضلاب از جنس پلی اتیلن (سپتیک تانک) ساخت شرکت نهراب زیست

پکیج تصفیه فاضلاب از جنس پلی اتیلن

2-1-روش تصفیه فاضلاب

میزان و شیوه تصفیه فاضلاب انسانی و بکارگیری انواع مختلف پکیج تصفیه فاضلاب در این زمینه، به ویژگی‌های کیفی اولیه فاضلاب ورودی و الزامات موجود برای خروجی بستگی دارد. این خصوصیات بسته به ماهیت بصورت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی دسته بندی می‌شوند. علاوه بر آلودگی‌های منابع آبی، فاضلاب شهری حاوی آلودگی‌هایی خواهد بود که در نتیجه‌ی مصارف خانگی، تجاری و صنعتی هستند.

1-2-1- خصوصیات فیزیکی

عمده ترین خصوصیات فاضلاب شهری شامل کدورت، رنگ، بو، کل مواد جامد (معلق و محلول) و درجه حرارت است که بر انتخاب نوع پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر مستقیم دارد.

کدورت فاضلاب عمدتاً در اثر مواد جامد آلی معلق می‌باشد که سوسپانسیون های کلوییدی تا مواد درشت را در بر می‌گیرد.حدود 99.95 درصد از فاضلاب شهری را آب تشکیل می‌دهد.

رنگ فاضلاب شهری تازه که کمتر از 2 تا 6 ساعت سن دارد، قهوه‌ای روشن است. فاضلاب با عمر بیش از 6 ساعت معمولا به رنگ خاکستری درمی‌آید. فاضلاب بیش از حد کهنه خاکستری تیره یا سیاه است.

بوی فاضلاب شهری تازه مانند بوی صابونی یا روغنی و معمولاً آزاردهنده نیست اما فاضلاب مانده در اثر تجزیه بیش از حد باکتری‌های بیهوازی ترکیباتی مانند سولفید هیدروژن که علت اصلی ایجاد کننده‌ی بو است، تولید می‌کند و بوی فاضلاب مشابه بوی تخم مرغ گندیده می‌گردد. کل جامدات فاضلاب شهری، شامل مواد جامد محلول و معلق است.

مواد جامد معلق موادی هستند که پس از صاف کردن نمونه و خشک نمودن توزین می‌شوند. مواد جامد محلول، شامل مواد باقیمانده پس از تبخیر نمونه صاف شده می‌باشد.مواد جامد (معلق و محلول) خود به دو دسته مواد جامد فرار و مواد جامد ثابت تقسیم کمی شوند.بخش عمده مواد جامد فرار را مواد آلی تشکیل می‌دهند، چرا که بیشتر مواد آلی به تغییرات دما و حرارت حساس هستند.

عمده ترین مواد آلی موجود در فاضلاب شهری پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها (یا گریس‌ها)، محصولات حاصل از تجزیه آنها و سلول‌های میکروبی می‌باشند.قسمت اعظم مواد جامد ثابت شامل مواد معدنی و نمک‌های موجود درمنبع آبی به علاوه نمک‌های افزوده شده در خلال مصرف مانند آماده‌سازی و و خوردن غذا است. برای فاضلاب شهری در حالت نرمال تقریبا پنجاه درصد کل مواد جامد معلق  است و حدود شصت و پنج درصد از این مواد جامد معلق قابل ته‌نشینی هستند.

درجه حرارت فاضلاب معمولاً بیشتر از دمای آب است زیرا در مصارف شهری مانند شستشو و حمام آب گرم می‌شود. دمای فاضلاب موضوع مهمی است چرا که فرایندهای بیولوژیکی مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب به دما بستگی دارد.

2-2-1- خصوصیات شیمیایی

مهمترین مشخصات شیمیایی فاضلاب شهری اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD)، کربن آلی کل (TOC)، اشکال گوناگون نیتروژن و فسفر، یون کلرید، یون سولفات، قلیائیت، pH، یون فلزات سنگین، عناصر کمیاب و آلاینده‌های مقدم هستند که همچنان بر نوع انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب اثرگذار هستند. اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) معیاری از میزان مواد آلی موجود در فاضلاب بر حسب اکسیژن مورد نیاز برای اکسید نمودن شیمیایی مواد آلی است.

این میزان از طریق جوشاندن و واگردانی متعدد نمونه به داخل ماده اکسید کننده‌ی قوی و تعیین میزان ماده‌ی اکسیدکننده مصرف شده اندازه‌گیری می‌شود. کربن آلی کل (TOC) معیاری از میزان کربن موجود در مواد آلی فاضلاب می‌باشد. این پارامتر از طریق حذف دی‌اکسید‌کربن موجود، احتراق نمونه و اندازه‌گیری مقدار کربن موجود در دی اکسید کربن متصاعد شده از پکیج تصفیه فاضلاب، اندازه گیری می‌گردد.

نیتروژن آلی عبارت است از میزان نیتروژن موجود در ترکیبات آلی از قبیل پروتئین‌ها، اوره و مواد ناشی از تجزیه باکتریایی آنها. نیتروژن موجود بصورت یون آمونیوم، یون نیترات، یون نیتریت در فاضلاب شهری ظاهر می شود. فسفر آلی عبارت است از میزان فسفر موجود در پروتئین ها و محصولات جانبی حاصل از تجزیه آنها. فسفر غیرآلی عبارت است از فسفر موجود در ترکیباتی نظیر یون فسفات و همچنین فسفر غیر آلی ناشی از تجزیه باکتریایی ترکیبات فسفر آلی، آزمایشاتی نظیر تعیین یون کلراید، یون سولفات، قلیاییت، و pH عمدتاً به منظور ارزیابی قابلیت استفاده مجدد فاضلاب تصفیه شده می‌باشند.

دانستن قلیائیت و pH، غالباً در کنترل برخی از فرآیندهای تصفیه مفید هستند. اگر فرایند مورد نظر برای تصفیه فاضلاب بیولوژیکی باشد باید pH بین 6.5 و 9 باشد زیرا برای این فرآیندها دامنه محدودی از pH الزامی است. میزان گریس، در کنترل برخی از فرآیندهای زیستی بکاربرده می‌شود زیرا گریس بیش از 5 تا 7 درصد وزن خشک لجن فعال، لخته‌های لجن فعال در پکیج تصفیه فاضلاب را پوشانده و در انتقال مناسب اکسیژن مداخله خواهد نمود. مقادیر یون فلزات سنگین مانند جیوه، آرسنیک، سرب و… در برآورد میزان تصفیه پذیری فاضلاب حائز اهمیت است، زیرا غلظت‌های مشخص از آنها فرآیندهای بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب را محدود می‌کند.

عناصر کمیاب مانند روی، مس، کبالت و آهن که اکثرشان فلزات سنگین هستند به ندرت در فاضلاب شهری آنالیز می‌شوند اما برای فرآیندهای بیولوژیکی ضروری هستند و غلظت آنها در فاضلاب شهری برای انجام تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب کافی هستند. آلاینده های مقدم (اعم از آلی و غیر آلی) موجود در فاضلاب شهری یا صنعتی در تعیین اینکه این آلاینده‌ها باید در خروجی پکیج تصفیه فاضلاب پایش شوند، حائز اهمیت هستند. اگر این آلاینده ها در خروجی بیش از مقدار مجاز باشند باید کاهش یابند که این کار معمولاً در منشا، تولید انجام می‌گیرد.

غلظت COD و TOC فاضلاب‌های صنعتی آلی، معمولاً خیلی بیشتر از فاضلاب‌های شهری است. مقادیر نیتروژن آلی، نیتتروژن آمونیاکی، نیتروژن نیتریتی، نیتروژن نیتراتی، فسفر آلی، فسفر غیرآلی، یون فلزات سنگین، میزان گریس و pH بسته به منشا، فاضلاب متغیر است.

پکیج تصفیه فاضلاب نهراب زیست

3-2-1- خصوصیات بیولوژیکی

عمده‌ی مشخصات بیولوژیکی فاضلاب شهری، عبارتند از اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (معیاری از مواد آلی)، اکسیژن لازم برای نیتریفیکاسیون نیتروژن آلی و آمونیاکی و جمعیت میکروبی فاضلاب. اکسیژن مورد نیاز بیو شیمیایی (BOD5) در فرایند موجود در پکیج تصفیه فاضلاب، عبارت است از میزان اکسیژن مورد نیاز باکتری‌ها برای تثبیت مواد آلی تحت شرایط هوازی. از آنجا که میزان اکسیژن، با طول زمان و درجه حرارت تغییر می‌کند، آزمایش استاندارد برای 5 روز در دمای 20 درجه سلسیوس می‌باشد و مقدار حاصله بصورت اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی پنج روزه (BOD5) بیان می‌شود.

میزان اکسیژن مصرفی توسط باکتری‌های نیترات‌ساز، برای تبدیل نیتروژن آلی و آمونیاکی به نیترات‌ها، اکسیژن مورد نیاز نیتروژنی نامیده می‌شود. فاضلاب شهری حاوی جمعیت میکروب‌هایی همچون باکتری، پروتوزوا، قارچ، ویروس‌ها، جلبک، روتیفر می‌باشد. جمعیت باکتریایی نسبتاً زیاد بوده و ممکن است در محدوده‌ی صد هزار تا صد میلیون سلول در میلی‌لیتر باشد. بیشتر جمعیت باکتریایی، ارگانیسم‌های خاک هستند که از طریق نشتاب وارد شده و در فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب حائز اهمیت می‌باشند.

کلیفرم‌ها که عمدتاً اشرشیاکلی و ایروژنوس‌ایروباکتر هستند، در روده‌ی انسان‌ها و سایر حیوانات خونگرم و در خاک یافت شده و تعداد آنها زیاد است. پاتوژن ها یا ارگانیسم‌های بیماری زا که عمدتاً باکتری هستند نیز حضور دارند. آزمایش جمعیت یا تعداد کلیفرم‌ها، در برخی مواقع برای ارزیابی حذف کلیفرم توسط عملیات‌ها یا فرآیندهای تصفیه و برای تعیین مطلوب بودن تخلیه فاضلاب تصفیه شده از پکیج تصفیه فاضلاب به مجاری پذیرنده، آب‌های تفریحی، یا حوضچه‌های پرورش ماهی انجام می‌شوند.

فاضلاب‌های صنعتی آلی معمولاً دارای غلظت BOD5   بیشتر از فاضلاب‌های شهری و جمعیت میکروبی کمی هستند. تقاضای نیتروژن، بسته به منشا، فاضلاب تغییر می‌کند. فاضلاب‌های صنعتی غیرآلی، از قبیل فاضلاب صنایع آبکاری فلزات معمولاً دارای غلظت BOD5 خیلی کم، مقادیر نیتروژن خیلی کم و جمعیت میکروبی ناچیز هستند.

4-2-1- مناسب ترین روش تصفیه فاضلاب

رایج ترین روش تصفیه فاضلاب انسانی استفاده شده در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی، روش بیولوژیکی لجن فعال هوادهی گسترده (EXTENDED AERATION ACTIVATED SLUDGE)  می باشد که برای سالهای متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. روش EAAS بهترین و ساده ترین روش تصفیه فاضلاب انسانی مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب بوده که همیشه انتخاب اول کارشناسان شرکت نهراب زیست بوده و هست.

روش EAAS مزایای بسیار زیادی از قبیل: راهبری و نگهداری آسان، لجن تولیدی کم، هزینه سرمایه گزاری اولیه پایین، هزینه نگهداری پایین، هزینه تعمیرات پایین و کیفیت بالای پساب تصفیه شده دارد. به طور مثال اکثر پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی EAAS ساخته شده توسط شرکت نهراب زیست بدون نیاز به اپراتور ماهر در حال کار بوده و کیفیت پساب تصفیه شده بسیار خوبی را تولید می نمایند.

البته روشهای تصفیه فاضلاب دیگری نیز از قبیل: MBBR، MBR، BNR و …. با توجه به شرایط محل نصب و الزامات زیست محیطی توسط این شرکت طراحی و ساخته شده و اکنون در حال بهره برداری می باشند.

به طور مثال پکیج تصفیه فاضلاب MBR (بیوراکتور غشایی) توسط شرکت فنی مهندسی نهرآب زیست طراحی و پس از ساخته شدن به محل پروژه حمل و نصب و راه اندازی گردیده است. از مهمترین مزایای پکیج MBR به اشغال فضای کمتر نسبت به دیگر پکیج تصفیه فاضلاب های متداول و همچنین کیفیت بسیار بالای پساب تصفیه شده می توان اشاره نمود.

3-1- کیفیت ساخت

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به طور عمده از جنس استینلس استیل و کربن استیل در کارگاه های ساخت شرکت تولید کننده طی مراحلی از قبیل برشکاری، جوشکاری و …. ساخته می شوند. کوتاهی در هر یک از پروسه های مهندسی ساخت منجر به کاهش کیفیت نهایی محصول و بالطبع کاهش عمر مفید پکیج تصفیه فاضلاب خواهد گردید.

به طور مثال بسیار مشاهده گردیده است که سازندگان، پس از ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس کربن استیل، متاسفانه بدون انجام عملیات سند بلاست اقدام به رنگ آمیزی پکیج تصفیه فاضلاب می نمایند. این موضوع منجر به خوردگی سازه دستگاه و کاهش عمر مفید پکیج تصفیه فاضلاب و ضر و زیان به خریدار و مصرف کننده می گردد.

در خصوص پکیج تصفیه فاضلاب از جنس استنلس استیل 304 علی رغم افزایش مبلغ سرمایه گذاری اولیه، با توجه به مقاومت بالای استنلس استیل در برابر خوردگی و طول عمر بسیار بالا، در دراز مدت هزینه نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب کاهش یافته و استفاده از این متریال را توجیه پذیر می نماید.

شرکت نهراب زیست با سابقه چندین ساله در ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب همواره کیفیت مواد اولیه و استانداردهای ساخت را مورد توجه قرار داده و پکیج های ساخته شده توسط این شرکت بالاترین کیفیت را دارا می باشند. در ادامه تصاویری از ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت نهراب زیست را مشاهده می نمایید.

شکل شماره 4: عملیات ساخت پکیج تصفیه فاضلاب قبل از سند بلاست

عملیات ساخت پکیج تصفیه فاضلاب قبل از سند بلاست

شکل شماره 5: عملیات سند بلاست پکیج تصفیه فاضلاب قبل از رنگ آمیزی

عملیات سند بلاست پکیج تصفیه فاضلاب قبل از رنگ آمیزی

2- پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

1-2- جنس

با توجه به تنوع و تفاوت بسیار زیاد در کیفیت فاضلاب های صنعتی در صنایع مختلف، انتخاب جنس مناسب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، پس از آنالیز کامل فاضلاب خام و لحاظ نمودن شرایط جغرافیایی محل نصب  توسط کارشناسان شرکت نهراب زیست تعیین گردیده و پکیج تصفیه فاضلاب طراحی و ساخته می شود.

بطور کلی در خصوص فاضلاب های صنعتی با pH اسیدی یا قلیایی پیشنهاد شرکت نهراب زیست استفاده از متریال استنلس استیل می باشد. در ادامه تصویر پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی DAF ساخته شده از جنس استنلس استیل جهت تصفیه فاضلاب سیگارسازی توسط شرکت نهراب زیست را مشاهده می نمایید.

شکل شماره 6: پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی DAF از جنس استنلس استیل 304 ساخت شرکت نهراب زیست

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی DAF از جنس استنلس استیل 304

2-2- روش تصفیه فاضلاب

پساب های صنعتی در اثر مصرف آب در فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آیند و بعضاً خطرناک ترین نوع پساب ها را تشکیل میدهند.

تقریباً هیچ صنعتی بدون استفاده از آب نمی تواند ادامه حیات بدهد و آب مصرف شده به همراه مواد زائد سربار تولید، تشکیل پساب را داده و باید به نحو مناسب تصفیه و سپس دفع گردد.

با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید ، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد. مثلاً در صنایع فلزی، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس، کادمیوم، نقره، جیوه، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی و یا سرطانزائی آنها به اثبات رسیده است.

یا در صنایع لبنیات مقدار زیادی چربی های محلول از بخش های مختلف واحد تولید وارد پساب شده و لزوما بایستی با روش های مخصوص جداسازی و حذف گردد.

معمولاً پساب های صنعتی به گروه های زیر تقسیم میگردند:
– پساب مربوط به خط تولید و یا فرایند صنعتی
– پساب بخش تاسیسات، مربوط به فرایند تصفیه آب، زیر آب بویلر و برج خنک کن و تاسیسات عمومی.
– پساب مربوط به شستشوی مخازن، محوطه، تخلیه ناگهانی و … که مشابه پساب خط تولید محسوب میگردد.

با توجه به اینکه ماهیت آلودگیهای فوق بعضاً متفاوت است بنابراین روشهای تصفیه پساب صنعتی نیز متفاوت می باشد.
در مورد پساب های صنعتی، معمولاً غلظت پساب را بوسیله ماده آلوده کننده می سنجند مثلاً در مورد پساب آبکاری میزان غلظت فلزات سنگین (مس ، کادمیوم ، کرم ، نیکل و ….) و یا املاح دیگری مثل سیانورها و …اندازه گیری می نمایند.

لذا در آنالیز کیفی پسابهای صنعتی عوامل مربوطه باید اندازه گیری و تعیین گردند.

با این وجود بخش عمده پسابهای صنعتی نیز دارای آلودگیهائی هستند که توسط مواد آلی ایجاد شده (محلول یا نا محلول)   که مهمترین شاخص آلودگی میباشند مشخص میشوند. برحسب BOD5 و COD از روی مقادیر پارامترهای فوق می توان درجه و شدت آلودگی پساب صنعتی را به طور تقریبی تعیین نمود که در جدول زیر یک دسته بندی کلی جهت انواع پساب های صنعتی ارائه گردیده است.

غلظت پسابBOD5 (mg/L)COD (mg/L)
رقیق200 یا کمتر400 یا کمتر
متوسط300600
غلیظ5001000
خیلی غلیظ750 یا بیشتر1500 یا بیشتر

علاوه بر آلودگیهای متداول که مورد اشاره واقع شدند بسیاری از ترکیبات دیگر در پسابهای صنعتی یافت میشوند که بعضاً بسیار خطرناک بوده و یا از برخی جهات مورد توجه قرار میگیرند. بنابراین اولین گام در تصفیه پساب صنعتی انجام آنالیز کیفی و تشخیص نوع آلودگی پساب می باشد. در مرحله بعد سیستم تصفیه پساب متناسب نوع آلودگی موجود در پساب بر مبنای سه روش کلی تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه بیولوژیکی  طراحی و اجرا می گردد.

تنوع در کیفیت فاضلاب های صنعتی باعث گردیده که دانش و تجربه مهندسی یک عنصر بسیار کلیدی در طراحی صحیح تصفیه خانه گردد. گاهی غلظت آلودگی فاضلاب صنعتی آنقدر بالاست که استفاده از پکیج پیش ساخته غیر اصولی خواهد بود و الزاما تصفیه خانه باید بتنی ساخته شود.

پکیج تصفیه فاضلاب: سخن آخر

شرکت نهراب زیست با دارا بودن کارگاه اختصاصی ساخت پکیج تصفیه فاضلاب از جنس های استنلس استیل 316، استنلس استیل 304، کربن استیل با پوشش اپوکسی، گالوانیزه و پلی اتیلن، آماده خدمت رسانی به مجامع و کارخانه های کشور می باشد. پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت نهراب زیست تماما در کارگاه اختصاصی شرکت نهراب زیست واقع در شهر شهریار (صبا شهر) ساخته می شوند و پس از تست در کارگاه و اطمینان از عملکرد مناسب، به محل پروژه حمل و نصب و راه اندازی می گردند.

تمام مراحل ساخت و نصب و راه اندازی پکیج توسط پرسنل شرکت نهراب زیست صورت می گیرد. جهت دریافت مشاوره بیشتر با کارشناسان شرکت نهراب زیست تماس بگیرید.

error: Content is protected !!