بازیافت پساب سیگارسازی، 1 رویا یا واقعیت؟

بازیافت پساب بازیافت پساب

stack line 1 بازیافت پساببازیافت پساب سیگارسازی

بازیافت پساب 

بازیافت پساب سیگارسازی ( دخانیات ) که یکی از آلوده ترین و خورنده ترین پسابهای صنعتی جهان است و محتوی انواع مواد سمی و انواع بیوساید از قبیل قطران، نیکوتین ، آفت کش و غیرو .... می باشد، انجام می گیرد. محدوده آلودگی COD این نوع پساب بین 12000تا 15000 میلی گرم در لیتر متغیر بوده و دارای pH  متمایل به اسیدی می باشد. 

03.28.check fill بازیافت پسابرویای بازیافت پساب

شاید درابتدا تصور بازیافت پساب وتبدیل آن به آب مقطر بسیار دور از ذهن و دست نیافتنی به نظر برسد. کما اینکه متاسفانه اغلب کارخانجات دخانیات کشورمان درحال حاضر ازروش تصفیه معمول پساب تولیدی خودوتامین استانداردهای اولیه سازمان محیط زیست ایران، ناتوان بوده و دراین راه با چالشهای بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند. اما تیم طراحی و مهندسان شرکت نهر اب زیست  با تکیه بر دانش و تجربه چندین ساله خود، تصمیم بر تبدیل این رویا به واقیعت گرفته و خوشبختانه در راه دستیابی به این هدف موفق گردیدند.

 

بازیافت پساب کارخانه سیگارسازی

03.28.check fill بازیافت پسابپروژه بازیافت پساب JTI

پروژه طراحی و ساخت تصفیه خانه پساب صنعتی سیگار سازی شرکت جی. تی. آی. پارسیان JTI  (مالک و سازنده برند سیگار Winstone وCAMEL) درسال 1399 کلید خورد. این پروژه به صورت EPC به شرکت فنی ومهندسی نهراب زیست واگذار گردید. پس از انجام مطالعات اولیه و انجام آنالیز شیمیایی آن وتجزیه وتحلیل پساب تولیدی این صنعت ، طراحی تصفیه خانه بر مبنای بیوراکتور غشایی ( MBR ) انجام و ساخت تصفیه خانه آغاز گردید.

پروژه بازیافت پساب سیگارسازی جی تی آی پارسیان

03.28.check fill بازیافت پساب راه  اندازی پروژه بازیافت پساب JTI

پس از اتمام مراحل ساخت تصفیه خانه و نصب تجهیزات الکترومکانیکل که در حدود یک سال بطول انجامید،تصفیه خانه شرکت جی. تی. آی. پارسیان آماده راه اندازی گردید. تصفیه خانه توسط تیم فنی مهندسی شرکت نهراب زیست راه اندازی گردید و همان زمان آموزش میدانی به پرسنل بهره برداری شرکت جی تی آی پارسیان آغاز گردید. باگذشت سه ماه ازراه اندازی وبهره برداری تصفیه خانه به روش MBR و دستیابی به استاندارد و درجه تصفیه مورد نظر، پساب خروجی واحدMBR جهت حذف جامدات محلول آن (TDS) وارد دستگاه سیتم تصفیه اسمز معکوس (RO) گردید و عملیات بازیافت پساب و تبدیل آن به آب مقطر تکمیل و اجرایی گردید.

راه اندازی پروزه بازیافت پساب کارخانه سیگارسازی JTI

03.28.check fill بازیافت پسابکیفیت پساب خروجی پروژه بازیافت پساب کارخانه جی تی آی پارسیان JTI

درحال حاضر باگذشت نزدیک به سه سال از راه اندازی تصفیه خانه پساب صنعتی شرکت جی. تی. آی. پارسیان ، اندازه COD در پساب تصفیه شده خروجی تصفیه خانه MBR کمتر از 50 میلیگرم در لیتر بوده که در مقایسه با پساب خام به میزان99.7 درصد تصفیه شده است. در نتیجه، پساب خروجی تصفیه خانه MBR، دارای کیفیت بسیار مناسبی می باشد و برای تبدیل شدن به آب مقطر وارد دستگاه اسمز معکوس RO می گردد. آب دمین خارج شده از دستگاه اسمز معکوس RO که دارای COD صفر می باشد و TDS کمتر از 15 میلی گرم در لیتر می باشد، جهت استفاده مجدد به واحد تولید کارخانه برگشت داده می شود و مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.

Picture1 بازیافت پساب

03.28.check fill بازیافت پسابفیلترهای MBR پروژه بازیافت پساب JTI

کلیه مراحل طراحی وساخت تصفیه خانه پساب صنعتی شرکت جی تی آی پارسیان توسط تیم فنی و مهندسی نهراب زیست انجام گردیده است. ضمنا کلیه تجهیزات داخلی مورد استفاده، در تصفیه خانه از   قبیل دستگاه جهت شناورسازی با هوای محلول  DAF و همچنین دستگاه اسمز معکوس RO نیز در کارگاه نهراب زیست   واقع در شهرستان شهریار و توسط تیم ساخت این شرکت طراحی و تولید شدند. فیلترهای استفاده شده در واحد MBR از  نوع UF و ساخت کشور آلمان می باشند.

فیلترهای MBR جهت بازیافت پساب کارخانه سیگارسازی

03.28.check fill بازیافت پساباجرای پروژه بازیافت پساب برای دیگر صنایع

با تکیه بر سوابق گذشته، امروز تیم فنی مهندسی نهراب زیست آماده اجرای این  طرح موفق درسایر صنایع آلاینده ازقبیل: پتروشیمی، لبنیات، کاغذسازی،کشتارگاه، خودروسازی و... و کمک به حل بزرگترین معضل گریبانگیر حال حاضر کشورمان ، یعنی بحران کم آبی است.

جهت دریافت هر گونه مشاوره بیشتر در روزهای کاری هفته با کارشناسان شرکت نهراب زیست در تماس باشید.

شرکت فنی مهندسی نهر آب زیست بازیافت پساب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!