منابع و خصوصیات آب

بیشتر جهان از آبهای سطحی یا زیرزمینی  به عنوان منبع تأمین آب عمومی استفاده می کنند. متداولترین منابع آب سطحی رودخانه ها ، دریاچه های طبیعی و مصنوعی و متداواترین منابع آب زیرزمینی ، چاه های تحت پمپاژ یا چاه های آرتزین می باشند.

به طور کلی کیفیت آبهای زیرزمینی بالاتر از آبهای سطحی بوده و در خلال سال یکنواخت است و با چنین کیفیت بالایی برای مقاصد آب آشامیدنی معمولا به حداقل تصفیه نظیر گندزدایی نیاز دارند تا ایمنی آب را در برابر آلودگی های آتی آن در سیستم توزیع تأمین نماید. کیفیت آبهای سطحی در طول سال دارای تغییرات زیادی می باشد و تصفیه آن نیازمند قابلیت انعطاف بیشتری نسبت به آبهای زیرزمینی می باشد و از چندین مرحله تصفیه نظیر آشغالگیری و  دانه گیری، فیلتراسیون و گندزدایی برای تصفیه این آبها استفاده می گردد.

دلایل ضرورت بازیابی پساب تصفیه آب صنعتی

برای تصفیه آب صنعتی کدام یک از محصولات نهراب زیست را انتخاب کنیم ؟

برای تصفیه آب صنعتی پکیج های ” آب شیرین کن ” ، “سختی گیر” ، “فیلتر شنی” ، “فیلتر کربن اکتیو” و “گندزدایی” انتخابی مناسب برای شما خواهد بود.

آب شیرین کن

سختی گیر

فیلتر شنی

فیلتر کربن اکتیو

گندزدایی

دیگر راهکارهای تصفیه آب و فاضلاب نهراب زیست

تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

بازیابی پساب

                                Product Introduction تصفیه آب صنعتی  معرفی تصفیه آب

  • تصفیه آب برای نوشابه سازی

  • تصفیه آب برای صنایع غذایی

  • تصفیه آب برای کارخانه های کاغذسازی

  • تصفیه آب برای ذوب آهن

  • تصفیه آب برای برای صنایع تخمیری

                                        Product usages تصفیه آب صنعتی  کیفیت آب

آب خالص یک ترکیب بدون رنگ ، طعم و بو و متشکل از هیدروژن و اکسیژن است که فرمول شیمیایی آن H2O  می باشد. آب حلالی جهانی می باشد و در نتیجه ، بسیاری از عناصر طبیعی و مصنوعی را که در محیط زیست یافت می شوند ، حمل می نماید. به علاوه برخی از مواد جامد ریز اعم از طبیعی یا مصنوعی در آن به صورت معلق هستند. مواد جامد محلول و معلق ناخالصی نامیده می شوند و در نتیجه ی چرخه هیدرولوژیکی ، وارد آب می شوند. کیفیت آب خام و کیفیت آب مطلوب مد نظر که براساس نوع و محل مصرف آب مشخص می شود به عوامل زیر بستگی دارد.

 

نهایتا با بکارگیری روش های بهینه تصفیه آب مطلوبی بدست می آید که باید هزینه های معقول صرف شده در تصفیه آن، همواره کمتر از هزینه های تصفیه کامل یا عدم تصفیه آب در دراز مدت باشد. بنابراین برای هر صنعتی مطلوبترین کیفیت آب آن است که هزینه تصفیه آب کمتر از مخارج درمان عواقب زیان بخش ناشی از حضور ناخالصی ها باشد. 

 

 

Products benefits تصفیه آب صنعتی  انواع ناخالصی های آب

 

ناخالصی های آب که از طبیعت وارد آن شده اند، به دو دسته تقسیم می شوند.

 

1.ناخالصی های محلول در آب

ناخالصی های محلول اصلی عبارتند از کاتیون ها ، آنیون ها ، ترکیبات آلی از قبیل بقایای گیاهی و گازها مانند اکسیژن ، دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن.

2.ناخالصی های معلق در آب

آلاینده های معلق اصلی عبارتند از سیلت ها ، خاک رس، کلوئیدهای آلی و غیرآلی و ارگانیسم های زنده مثل باکتری ، ویروس ،پروترزوا  و جلبک.

 

settings 4 line 1 تصفیه آب صنعتی  خصوصیات کیفی آب

 

خصوصیات کیفی آب بسته به ماهیت اجزایا ناخالصیها به فیزیکی ، شیمیایی یا بیولوژیکی تقسیم بندی می شود.

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

خصوصیات فیزیکی متداول ، مواد جامد معلق ،رنگ ، طعم ، بو و دما می باشد.

check fill تصفیه آب صنعتی

مشخصات شیمیایی مرسوم PH،غلظت های کاتیونی و آنیونی ،قلیائیت ،اسیدیته ،سختی ،مواد جامد محلول ،قابلیت هدایت الکتریکی و آلاینده های مقدم (priority) می باشد.

check fill تصفیه آب صنعتی 

خصوصیات بیولوژیکی مرسوم نیز ویروس ها و کلیفرمها می باشد.

stack line 1 تصفیه آب صنعتی   فرایندهای تصفیه آب

در حذف ناخالصی های آب جهت تامین کیفیت مورد نیاز صنعتی از عملیات تصفیه فیزیکی و تصفیه شیمیایی استفاده می گردد . در بسیاری از صنایع، بعضی از این روش ها، همزمان در کنار یکدیگر و یا مکمل همدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و منجر به تولید آب با کیفیت و خلوص بالا می گردند. از جمله فرایندهایی که جهت تصفیه آب بکار میرود :

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی 

دانه گیری و ته نشینی اولیه جهت حذف ذرات درشت و شن و ماسه

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

رزین های تبادل یون جهت حذف آنیون ها و کاتیون های آب

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

فیلترهای شنی با دانه بندی های مختلف

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی 

فیلترهای کربن فعال که با فرایند جذب سطحی که امکان حذف انواع آلاینده های عالی را دارند

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

سیستم اکسیداسیون پیشرفته جهت حذف مواد آلی

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

انعقاد و لخته سازی با هدف حذف انواع آلاینده های معلق

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

روش های حذف آهن و سایر فلزات

03.28.check fill تصفیه آب صنعتی

الکترودیالیز

search line تصفیه آب صنعتی دستگاه های تصفیه آب

از جمله دستگاه های پرکاربرد در تصفیه آب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

شرکت فنی مهندسی نهرآب زیست با سالها تجربه در طراحی، ساخت و اجرای انواع سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت صنایع مختلف اماده ارائه مشاوره و تامین تجهیزات مورد نیاز تصفیه خانه های آب می باشد. 

معرفی تصفیه آب

 از دیرباز تامین آب سالم و با کیفیت برای مصارف شرب و صنعتی از دغدغه های بشر بوده است و همیشه به دنبال کشف راههای جدید و تکنولوژی های به روز برای افزایش ظرفیت تصفیه پذیری و تامین هر چه بیشتر آب با کیفیت بوده است. در دنیای امروز از آب برای مقاصد مصرف خانگی، تجاری ، صنعتی ، کشاورزی وعمومی استفاده می شود که مقداری از آن بصورت پساب یا ضایعات اتلاف می شود. معمولا مصارف خانگی برای شهرهای متوسط حدود ۳۳درصد مصرف کل می باشد. مصارف تجاری آب شامل استفاده از آب در تشکیلات تجاری، بیمارستان ها و انواع مشاغل می باشد و یکی از مصارف اصلی آن برای تهویه هواست.

به جز مصارف شرب، تصفیه و شیرین سازی آب جهت استفاده در بخش های مختلف صنایع و کشاورزی امری ضروری و انکار ناپذیر است که با گسترش روز افزون استفاده از آب در صنایع ضرورت تصفیه آن نیز بیشتر احساس می شود. در فرایندهای صنعتی که بر پایه استفاده از آب می باشند تامین آب با کیفیت مورد نیاز یکی از مشکلات و چالش های اصلی صنایع می باشد. در صنایع آب در بخش های مختلف از قبیل دیگ های بخار، سیستم های برودتی، واحد های تولیدی، بخش شستشو و تمیز کردن و سایر قسمت ها مورد نیاز می باشد. لذا کیفیت آب مصرفی باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد گرفتگی و رسوب و یا خوردگی در لوله ها و تجهیزات نظیر بویلر ها و برج های خنک کن نگردد و نیز باعث تغییر کیفیت محصول تولیدی نشود. بنابراین بایستی با تعیین کیفیت آب مورد نیاز در بخش های مختلف صنعت سیستم تصفیه مناسب و بهینه جهت تامین آب در نظر گرفته شود تا از ایجاد مشکلات جانبی جلوگیری گردد.

مصرف صنعتی آب عبارتست از میزان مصرف آب برای تولید یک محصول و شامل آب مصرفی در فرایند تولید، آب دیگ بخار و آب بمصرفی در برج خنک کن می باشد که در انواع کارخانجات مختلف به شرح زیر مصرف می گردد.

Add Any content here
اندازه گیری مواد معلق تصفیه آب صنعتی